Jak działają wciągarki linowe?
Wciągarki linowe to urządzenia, służące do podnoszenia ładunków o różnych gabarytach i różnym ciężarze. Mogą pracować nawet w bardzo trudnych warunkach, podczas prowadzenia prac budowlanych lub w warsztatach samochodowych. Tam służą do przenoszenia samochodu na stanowisko naprawcze. Spotkać je można także w domowych garażach oraz w magazynach. W naszym wpisie przyjrzymy się wciągarkom linowym i omówimy zasady działania:
- linowych wciągarek ręcznych,
- linowych wciągarek elektrycznych.
Jak działają wciągarki linowe ręczne?
Linowe wciągarki ręczne umożliwiają przesuwanie ładunków w pionie oraz poziomie. Urządzenie należy zamocować do przedmiotu za pomocą liny stalowej, zaczepu z blokadą lub haka. Konstrukcja nośna tego typu wciągarki linowej to stała, przesuwana bądź przejezdna rama. Poruszana odpowiednimi elementami powoduje naciągnięcie liny do maksymalnego naprężenia, następnie ciągniecie przymocowanego do niej przedmiotu. Linowe wciągarki ręczne stosowane są najczęściej w przemyśle, budownictwie, a także podczas uprawiania sportów wodnych, gdy na przykład trzeba wyciągnąć łódź, która ugrzęzła w piasku. W naszej ofercie znajdą Państwo szczególny rodzaj tego typu urządzeń, czyli ręczne ciągarki korbowe, doskonale nadające się do transportowania większych ciężarów.
Jak działają linowe wciągarki elektryczne?
Linowe wciągarki elektryczne z kolei nadają się nie tylko do prac budowlanych czy samochodowych warsztatów, lecz również doskonale sprawdzają się podczas prowadzenia na przykład wycinki drzew. Wówczas zastosować je można do transportowania konarów drzew. Linowa wciągarka elektryczna składa się z uchwytu montażowego, silnika, urządzenia sterowniczego oraz przycisków do kierowania liną w górę lub w dół. Aby praca z wciągarką była bezpieczna, zaopatrzona została ona w specjalny wyłącznik bezpieczeństwa oraz ciężar blokujący. Komfort pracy z urządzeniem poprawiają również dodatkowe dźwignie wyłącznika końcowego i dźwignia stop.