Bez VAT Z VAT

Jak działają i gdzie najlepiej się sprawdzą ręczne wózki paletowe?

Jak działają i gdzie najlepiej się sprawdzą ręczne wózki paletowe?

Wózki paletowe ręczne to uniwersalne urządzenia, które w znaczący sposób usprawniają wszelkie prace o charakterze magazynowym, produkcyjnym czy przeładunkowym. Dużym atutem tego typu wózków jest prosta, ale wytrzymała konstrukcja – dzięki zastosowaniu nieskomplikowanych mechanizmów takie paleciaki rzadko ulegają awariom, a ich konserwacja nie sprawia większych trudności. Ręczne wózki paletowe mogą więc być z powodzeniem eksploatowane przez długi czas, co stanowi jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za tym, że warto w nie zainwestować.

Budowa wózków paletowych ręcznych

Paleciaki ręczne do prawidłowego działania nie potrzebują żadnego źródła zasilania, ponieważ za podnoszenie ładunków odpowiada pompa hydrauliczna. Z kolei dyszel pozwala na sprawne sterowanie wózkiem: skręcanie, ruszanie, zatrzymywanie, podnoszenie i opuszczanie. Ważnymi elementami wózków paletowych ręcznych są również koła i widły. Koła powinny być dostosowane do rodzaju posadzki (np. gumowe – do posadzek wykonanych z materiałów łatwo ulegających uszkodzeniom, nylonowe – do nierównych powierzchni), natomiast dobór wideł należy uzależnić od wielkości ładunków oraz sposobu zagospodarowania danej hali. Krótkie widły doskonale sprawdzą się w wąskich przejściach, a długie pozwolą na wygodne transportowanie rzeczy o niestandardowych wymiarach.

Co ważne, podstawową funkcją wózków paletowych ręcznych jest transport towarów (nie ich składowanie). W związku z tym maksymalna wysokość podnoszenia w przypadku klasycznych paleciaków ręcznych zazwyczaj nie przekracza 20 cm. Wyjątek w tym zakresie stanowią wózki ręczne z masztem, które umożliwiają podnoszenie ładunków na wysokość wynoszącą nawet kilka metrów.

Gdzie najlepiej sprawdzą się paleciaki ręczne?

Zakup ręcznego wózka paletowego powinny rozważyć zwłaszcza osoby organizujące pracę w niewielkich magazynach, halach przeładunkowych, sklepach i warsztatach samochodowych. Tego typu paleciaki są niezastąpione wszędzie tam, gdzie nie ma dużo miejsca, prace magazynowo-przeładunkowe charakteryzują się niską intensywnością, a główną potrzebę stanowi transportowanie towarów na krótkie odległości. Sporą zaletą takich urządzeń jest też ich łatwa obsługa. Ponadto niektóre paleciaki ręczne posiadają wbudowane wagi ułatwiające bieżącą kontrolę ciężaru palet, w związku z tym świetnie nadają się np. do ładowania samochodów dostawczych.

Dla osób szukających paleciaków odpowiednich do wymagającej eksploatacji lepszym wyborem mogą być wózki paletowe elektryczne, które co prawda wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, ale ich cena również jest dużo wyższa niż odpowiedników ręcznych. Wybór wózka paletowego – ręcznego lub elektrycznego – warto więc uzależnić przede wszystkim od nasilenia pracy, wielkości i układu hali, a także rodzaju przewożonych ładunków.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl