Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu ze zwyżki koszowej
Zwyżka koszowa to urządzenia dźwignicowe, które wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie wykonuje się prace na wysokościach. Obejmuje kilka rodzajów sprzętu, między innymi jest to zwyżka koszowa teleskopowa czy też zwyżka koszowa nożycowa. Bez względu na to, jaki jednak podnośnik zostanie wybrany – praca na wysokościach wymaga ścisłego przestrzegania zasad BHP. Zakładają one między innymi odpowiednie ogrodzenie miejsca pracy, zabezpieczenie pracowników sprzętem ochrony osobistej czy też zlecanie zadań jedynie osobom posiadających kwalifikacje oraz stosowne uprawnienia. Jakie zasady należy przestrzegać, by praca na wysokościach z podnośnikiem koszowym była w pełni bezpieczna?
Kilka kroków, by bezpiecznie używać zwyżki koszowej
Zgromadziliśmy kilka podstawowych zasad pracy z podnośnikiem koszowym, które zgodne są z obowiązującymi zasadami BHP. O co należy zadbać i jakich zasad warto przestrzegać?
- Odpowiednie warunki atmosferyczne
Zgodnie z normą EN 280 praca z podnośnikami koszowymi dopuszczalna jest, gdy wiatr nie wieje z siła wyższą niż 43,2 km/h. Idealny moment do pracy na zwyżce to zatem dzień bezwietrzny i słoneczny. Nie oznacza to, że nie można pracować w deszczu. Można, jednak nie przy dużym wietrze.
- Przegląd zwyżek koszowych
Kolejnym niezwykle ważnym warunkiem bezpiecznej pracy jest regularne przeglądy zwyżek koszowych. Ocena stanu wizualnego może dać duży pogląd na faktyczny stan techniczny. Warto zatem sprawdzać urządzenie przed rozpoczęciem pracy, zlecać comiesięczne przeglądy konserwatora oraz dbać o coroczne badania UDT dopuszczające podnośnik do pracy.
- Wyszkoleni i doświadczeni pracownicy
Zdecydowanie warto zapewnić operatorom zwyżki koszowej odpowiednie kursy i szkolenia. Dzięki temu zarówno jego praca, jak i współpracujących osób będzie znacznie bezpieczniejsza.
- Zabezpieczenie terenu
Teren pracy podnośnika koszowego musi być odpowiednio zabezpieczony. Wokół urządzenia należy rozstawić pachołki bądź rozwinąć taśmę ostrzegawczą. Warto również zaznaczyć odpowiednim znakiem, że w danym miejscu odbywają się prace na wysokościach.
- Dbanie o bezpieczeństwo pracowników
Wszelkie prace na wysokościach powinny odbywać się w asekuracji uprzęży z linką asekuracyjną. Sprzęt ochrony indywidualnej jest niezwykle ważny i należy wyposażyć się w niego przed rozpoczęciem prac.