Bez VAT Z VAT

Za pomocą jakich urządzeń można zorganizować transport bliski na budowie?

Za pomocą jakich urządzeń można zorganizować transport bliski na budowie?

Transport bliski na budowie powinien funkcjonować w taki sposób, by każde zadanie mogło być zrealizowane nie tylko efektywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Wszelkie maszyny ułatwiające przenoszenie materiałów i wykonywanie prac montażowych czy remontowych muszą więc prezentować doskonałą jakość i nienaganny stan techniczny. Podpowiadamy, jakie urządzenia transportu bliskiego można najczęściej spotkać na placach budowy.

Urządzenia transportu bliskiego na budowę

Sprawnie działający system transportu bliskiego pozwala na szybkie przemieszczanie w obrębie budowy zarówno ładunków, jak i osób. Co ważne, wszystkie urządzenia muszą regularnie przechodzić serwis – zawsze przed przystąpieniem do pracy koniecznie trzeba upewnić się, że sprzęt nie ma żadnych usterek. Ponadto obsługę tego typu maszyn należy powierzyć wyłącznie doświadczonym operatorom.

Transport bliski na budowie zazwyczaj odbywa się za pomocą następujących urządzeń:

  • wciągniki oraz wciągarki – ułatwiają przeciąganie ciężkich ładunków po podłożu lub ich podnoszenie w pionie. Do prac budowlanych przeważnie są wykorzystywane modele elektryczne ze stalowymi linami bądź łańcuchami o udźwigu do kilkunastu ton. Wciągarki mogą pełnić też funkcję wyposażenia dodatkowego takich urządzeń jak suwnice czy żurawie;
  • wózki jezdniowe – tego typu urządzenia przyspieszają realizację zadań magazynowych i przeładunkowych, poza tym służą do transportowania towarów na krótkich trasach. Większość wózków jezdniowych jest przystosowana do poruszania się wewnątrz pomieszczeń, lecz niektóre modele nadają się do stosowania na terenach przyzakładowych. Na budowach zwykle można spotkać wózki elektryczne paletowe z platformami lub kabinami dla operatorów;
  • żurawie – różnego rodzaju żurawie również są bardzo przydatne podczas prac budowlanych. Do tej grupy urządzeń należą zarówno żurawie wieżowe, jak i mniejsze modele, np. warsztatowe, które pomagają w pracach montażowych, a także w trakcie przeładunku towarów. Najprostsze urządzenia wyróżniają się ładownością do kilku ton, co wystarcza do przeprowadzenia podstawowych zadań na budowie.

Każde z powyższych urządzeń znacząco podnosi wydajność wszelkich działań i jednocześnie odciąża pracowników oraz gwarantuje im lepsze bezpieczeństwo. Dobrze zorganizowany system transportu bliskiego jest obowiązkowy nie tylko na budowach zakrojonych na szeroką skalę, ale też podczas projektów realizowanych na użytek prywatny. Budowa domu jednorodzinnego czy większy remont również przebiegną sprawniej, jeśli do wykonywania zadań będą wykorzystywane wciągarki, paleciaki i żurawie. Wówczas można wybrać mniej zaawansowane modele – o gorszych parametrach, za którymi idzie niższa cena.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl