Bez VAT Z VAT

Wybieramy lewarek do warsztatu samochodowego

Wybieramy lewarek do warsztatu samochodowego

Lewarek stanowi podstawowe narzędzie pracy w każdym warsztacie samochodowym. W związku z tym podczas wybierania tego typu sprzętu należy postawić wyłącznie na wytrzymałe modele, które pomogą efektywniej przeprowadzać wszystkie naprawy wymagające podniesienia samochodu. W przydomowym garażu sprawdzą się podstawowe rodzaje lewarków, lecz w warsztacie niezbędne są urządzenia przystosowane do intensywnej eksploatacji, a zarazem zaprojektowane w sposób gwarantujący pełne bezpieczeństwo w trakcie pracy.

Rodzaje lewarków samochodowych

Chociaż wybór lewarków jest duży, można wyróżnić dwie kluczowe kategorie podnośników: hydrauliczne i mechaniczne. Do pierwszej grupy należą lewarki butelkowe oraz punktowe, natomiast do drugiej – m.in. modele trapezowe. Lewarki trapezowe są bardzo popularne, a na ich korzyść przemawia zarówno niewielki rozmiar, jak i niewysoka cena. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu podnośniki nadają się głównie do prac zakrojonych na małą skalę: napraw amatorskich, wymiany opon, doraźnego zabezpieczenia usterki. Na potrzeby warsztatów samochodowych taki sprzęt będzie niewystarczający, nie tylko ze względu na nieduży udźwig (zwykle do ok. 1,5 tony), ale przede wszystkim mało komfortową obsługę. Profesjonaliści powinni więc wziąć pod uwagę głównie lewarki hydrauliczne.

Lewarki samochodowe do profesjonalnych zastosowań

Podnośniki hydrauliczne działają płynnie, ponadto za ich ważny atut należy uznać stabilność, wytrzymałość oraz bezawaryjność, nawet w warunkach ciągłej, intensywnej pracy. Zarówno podczas napraw amatorskich, jak i warsztatowych niezastąpione są proste lewarki typu żaba. Nieskomplikowana konstrukcja wyposażona jest w kółka, dzięki czemu lewarkiem można łatwo manewrować. Ceny tego typu podnośników sięgają do kilkuset złotych (podstawowe modele można kupić za ok. 100 zł). Podczas wybierania lewarka typu żaba trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na wysokość podnośnika – nie każdy model zmieści się pod samochody z niskim zawieszeniem.

Rozwiązaniem idealnym dla profesjonalistów są podnośniki butelkowe. Udźwig takich urządzeń może wynosić nawet kilkadziesiąt ton, przy wadze urządzenia nieprzekraczającej kilkunastu kilogramów. Kompaktowa budowa może sprawiać wrażenie niepozornej i mało funkcjonalnej, lecz w rzeczywistości lewarki butelkowe pracują niezawodnie i szybko oraz podnoszą ładunek w sposób stabilny i bezpieczny. Co ważne, koszt takich podnośników nie jest wygórowany – nawet najbardziej zaawansowane modele można kupić za mniej niż 400 złotych.

Wybór podnośnika do warsztatu samochodowego powinien więc być podyktowany przede wszystkim planowaną intensywnością prac, należy też wziąć pod uwagę rodzaje podwozia w naprawianych autach. Niezależnie od okoliczności priorytetem musi być jednak bezpieczeństwo pracy. Nie warto kupować do warsztatów podstawowych, najtańszych podnośników – lepiej postawić na droższe, ale bardziej wytrzymałe modele, które odpowiednio stabilizują ładunek.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl