Wciągarka a wciągnik - czy można utożsamiać te pojęcia?
Wciągarki i wciągniki to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie wiele prac na halach magazynowych, w zakładach przemysłowych czy nawet terenach budowy. Są to urządzenia praktyczne, funkcjonalne i niestety przez wiele osób mylone. Jak się bowiem okazuje, najczęściej używane wciągniki ręczne to zupełnie inne urządzenia niż równie popularne wciągarki elektryczne. Oba te urządzenia zaliczane są do urządzeń transportu bliskiego, czyli UTB. Podlegają zatem kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.
- Wciągniki
Wciągniki ręczne są elementami chwytnymi, a ich obudowa to jednocześnie konstrukcja nośna. Oczywiście wciągniki to nie tylko modele ręczne, ale też elektryczne i pneumatyczne. Jak jednak wspomnieliśmy, te pierwsze używane są najczęściej. Do ich pracy stosuje się przekładnie ręczne, natomiast elektryczne i pneumatyczne wykorzystują silnik i przekładnie.
- Wciągarki
Wciągarki są używane we wszystkich miejscach, w których wykorzystuje się wciągniki. Mają one jednak szersze zastosowanie i możliwości. Oczywiście podobnie jak wciągniki wykonują ruch pionowy. Oprócz tego jednak mogą przesuwać ładunki na boki. To jednak niejedyne zalety tego typu urządzeń. Stosuje się je także do naciągania drutu i liny. W przeciwieństwie do wciągników wciągarki mają oddzielną konstrukcję nośną w postaci ramy – stałej, przejezdnej lub przesuwnej.
Czym różni się wciągarka od wciągnika?
Jakie są różnice między wciągarką a wciągnikiem? Można je oczywiście zauważyć już w powyższej charakterystyce. Podstawową różnicą jest wspomniany element nośny. W przypadku wciągników jest to obudowa urządzenia, a wciągarki mają zewnętrzny element. Oprócz tego różnicą jest wykonywany ruch. Obydwa urządzenia pracują w pionie, jednak wciągarka może poruszać przedmiotami na boki.