Bez VAT Z VAT

W jaki sposób poprawić zasady transportu bliskiego, by ograniczyć ryzyko wypadków na magazynie?

W jaki sposób poprawić zasady transportu bliskiego, by ograniczyć ryzyko wypadków na magazynie?

Praca w magazynie wiąże się przede wszystkim z transportowaniem różnego rodzaju ładunków przy użyciu specjalistycznych pojazdów i urządzeń. Osoby, które wykonują takie obowiązki, muszą wcześniej uzyskać odpowiednie uprawnienia, a pracodawca ma obowiązek przeprowadzania szkoleń i dbania o stan techniczny wykorzystywanych sprzętów. Jednak mimo to czasami zdarza się tak, że w magazynach dochodzi do wypadków. Przyczynami takiego zjawiska są między innymi błędy ludzkie. O co należy zadbać i co poprawić, aby ograniczyć ryzyko wypadków podczas transportu bliskiego?

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków w magazynach? 

Aby omówić zasady transportu bliskiego, które mogłyby ograniczyć ryzyko wypadków w magazynach,  najpierw warto zastanowić się, jakie są najczęstsze powody takich zdarzeń. Nie zawsze bowiem zdarza się tak, że niebezpieczeństwo ma miejsce na skutek użytkowania niesprawnego wózka paletowego czy innego pojazdu.

Stosunkowo często mamy do czynienia z sytuacją, w której pracownicy lekceważą zasady bezpieczeństwa albo pracodawcy nie dbają wystarczająco o kwestie szkoleń i nie wyciągają konsekwencji w przypadku niepoprawnego korzystania z urządzeń czy niezachowywania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Mowa tutaj przede wszystkim z korzystaniu ze środków ochrony osobistej, zabezpieczaniu pojazdów, na przykład przed przypadkowym ruszeniem czy bieżącym zgłaszaniu ewentualnych nieprawidłowości.

W jaki sposób poprawić bezpieczeństwo podczas transportu bliskiego w magazynie? 

Wiemy już, jakie są najważniejsze przyczyny wypadków występujących w magazynach podczas transportu bliskiego. Niezwykle ważne jest to, jakie zasady stosować, aby skutecznie im zapobiegać. W tym przypadku trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że podnośniki koszowe i inne urządzenia mają określony udźwig i w żadnym przypadku nie wolno go przekraczać. Często zdarza się też tak, że do zagrożeń dochodzi na skutek zderzania się pojazdów z nieruchomymi albo ruchomymi obiektami.W tej kwestii istotna jest przede wszystkim regularna edukacja i wyciąganie konsekwencji z takich działań. Dobrym pomysłem jest też inwestycja w coraz nowocześniejsze elementy, które wykonują coraz więcej zadań za operatora, co sprawia, że rola jego skupienia staje się coraz mniejsza, a co za tym idzie – transport jest bezpieczniejszy. Nie sposób nie wspomnieć również o regularnym nadzorze technologicznym dźwigów do transportu osób lub ładunków, urządzeń technicznych, urządzeń załadowczych czy innych sprzętów wykorzystywanych do prac magazynowych.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl