Przykładowe zastosowania wciągarek i przeciągarek ręcznych
Wciągarki i przeciągarki ręczne to urządzenia o bardzo prostym, ale jednocześnie uniwersalnym mechanizmie działania. Tego typu sprzęt świetnie spełnia swoją funkcję zwłaszcza w ekstremalnych sytuacjach, w których nie ma możliwości skorzystania z zewnętrznego źródła zasilania. Wciągarki i przeciągarki ręczne wyróżniają się niewielkim rozmiarem, lecz mimo kompaktowego wyglądu bardzo dobrze radzą sobie z operowaniem ładunkami o wadze nawet kilku ton.
Zalety ręcznych wciągarek i przeciągarek
Wśród najważniejszych zalet wciągarek i przeciągarek z napędem ręcznym można wymienić przede wszystkim to, że są nieduże, a co za tym idzie – zmieszczą się w każdym samochodzie. Można je również łatwo przenosić. Ponadto takie urządzenia nie sprawiają problemów w obsłudze, ponieważ nie posiadają żadnych zaawansowanych funkcji. Można im jednak zaufać w bardzo trudnych warunkach, także w trakcie przeprowadzania wymagających prac na zewnątrz podczas opadów deszczu czy śniegu.
Chociaż tego typu urządzenia wyróżniają się nieskomplikowaną konstrukcją, są precyzyjne i umożliwiają transportowanie ładunków w dowolnym kierunku (w pionie i poziomie). Dodatkowo cieszą się opinią długowiecznych i bezawaryjnych – usterki zdarzają się rzadko, a jeśli już się pojawią, ich usunięcie nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne.
W jakich sytuacjach sprawdzą się wciągarki i przeciągarki ręczne?
Przeciągarki i wciągarki ręczne znakomicie nadają się zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i zakrojonych na znacznie mniejszą skalę. Urządzenia te są niezastąpione głównie na budowach, gdzie służą do przemieszczania surowców, narzędzi i platform roboczych. Bez takich dźwignic nie można również sprawnie wykonać wielu zadań związanych z transportem (kolejowym, drogowym, morskim) – wciągarki ułatwiają wyciąganie samochodów z podmokłych terenów, umożliwiają bezpieczny rozładunek i załadunek ciężkich przedmiotów, a nawet pomagają w kotwiczeniu statków. Atuty wciągarek ręcznych doceniają też uczestnicy wypraw w stylu off-road.
Poza tym jednym z najważniejszych obszarów zastosowania tych urządzeń pozostaje usuwanie skutków wypadków komunikacyjnych (wciągarki i przeciągarki ręczne stanowią podstawowe wyposażenie np. wozów straży pożarnej). Z prostych dźwignic z napędem ręcznym chętnie korzystają także rolnicy i leśnicy, którzy potrzebują wsparcia np. w przesunięciu przewróconego drzewa czy postawieniu nowego ogrodzenia. Dzięki wciągarkom i przeciągarkom każde z tych zadań można zrealizować nie tylko bezpiecznie, ale również szybko, a w większości awaryjnych sytuacji (związanych z wypadkiem, zablokowaniem samochodu, nieprzejezdną drogą) właśnie czas ma najważniejsze znaczenie.