Bez VAT Z VAT

Najważniejsze różnice między ręcznymi a elektrycznymi wózkami paletowymi

Najważniejsze różnice między ręcznymi a elektrycznymi wózkami paletowymi

Wózki paletowe stanowią podstawowe wyposażenie hal produkcyjnych, centrów logistycznych i wszystkich innych miejsc, w których prace przeładunkowo-magazynowe są kluczowym obowiązkiem pracowników.

Przedsiębiorcy chcący usprawnić takie zadania stoją przed wyborem zakupu wózka paletowego elektrycznego lub ręcznego. Podpowiadamy, jakie najważniejsze różnice występują między tymi dwoma grupami urządzeń.

Rodzaj napędu

Najbardziej oczywistą różnicę stanowi mechanizm odpowiadający za działanie wózka. Obsługa wózków elektrycznych jest całkowicie bezwysiłkowa, dlatego tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się w przestronnych halach, w obrębie których operatorzy muszą transportować towary na duże odległości. Efektywność pracy w nowoczesnych magazynach podnoszą zwłaszcza elektryczne wózki paletowe z podestem dla operatora.

Paleciaki ręczne działają dzięki sile mięśni, dlatego ich podstawowe zadanie to przewożenie ładunków na krótkich dystansach. Wózki bez napędu elektrycznego charakteryzują się prostą budową, a co za tym idzie – są bezawaryjne i łatwe w konserwacji. Modele ręczne nadają się jednak przede wszystkim do eksploatacji o małej i średniej intensywności – dłuższa praca z wykorzystaniem takich wózków może okazać się zbyt obciążająca dla operatorów.

Udźwig i wysokość podnoszenia

Paleciaki ręczne i elektryczne różnią się także parametrami technicznymi – możliwości paleciaków ręcznych są mniejsze niż ich odpowiedników elektrycznych. Wózki paletowe napędzane siłą mięśni mogą osiągać udźwig do 2000 kg, z kolei wysokość podnoszenia w podstawowych modelach nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. Wyjątek w tym zakresie stanowi paleciak wysokiego podnoszenia, za pomocą którego można układać towary na wysokości kilku metrów.

W przypadku wózków paletowych elektrycznych udźwig zwykle sięga ok. 2–3 ton, a maksymalna wysokość podnoszenia wynosi nawet ok. 6 metrów. Ponadto takie paleciaki mogą poruszać się znacznie szybciej niż urządzenia ręczne. W odpowiednich warunkach (bez stwarzania zagrożenia dla pieszych, na płaskiej nawierzchni) i przy zachowaniu ostrożności paleciaki elektryczne rozwijają prędkość ponad 10 km/h.

Wybór wózka paletowego należy więc uzależnić od dwóch podstawowych kryteriów: planowanej intensywności eksploatacji oraz wysokości, na jakiej będą składowane ładunki. Jeśli paleciak ma służyć jedynie do doraźnego przenoszenia przedmiotów, dobrą decyzją jest zakup urządzenia ręcznego. Jeśli jednak w danym przedsiębiorstwie regularnie odbywają się zakrojone na szeroką skalę zadania magazynowe i transportowe, paleciak elektryczny w większym stopniu poprawi komfort i jakość pracy.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl