Bez VAT Z VAT

Najczęstsze usterki występujące w lewarkach samochodowych

Najczęstsze usterki występujące w lewarkach samochodowych

Lewarki samochodowe są nieocenioną pomocą zarówno podczas napraw warsztatowych, jak i w razie awarii w terenie. Miejsce dla niewielkiego podnośnika warto wygospodarować więc nie tylko w garażu, ale także w bagażniku. Lewarki pomagają w usuwaniu awarii, jednak same również czasami mogą przestać prawidłowo działać. Na szczęście w większości przypadków wystarczy wykonać proste prace konserwacyjne, by urządzenie powróciło do pełnej sprawności.

Co zrobić, jeśli lewarek nie podnosi płynnie auta?

Jedna z najczęstszych awarii lewarków hydraulicznych polega na tym, że urządzenie w ogóle nie podnosi ładunku (samoczynnie opada) lub podnosi go niewielkimi, skokowymi ruchami. W takim przypadku należy przede wszystkim sprawdzić poziom oleju – najprawdopodobniej po dolaniu oleju (koniecznie przeznaczonego do tego rodzaju urządzeń) do poziomu zalecanego przez producenta lewarek ponownie zacznie dobrze działać. Niektórzy producenci rekomendują wymianę oleju raz na trzy lata, nawet jeśli lewarek wciąż pracuje wydajnie. Odwrotny problem – czyli zablokowanie się podnośnika i brak możliwości opuszczenia ładunku – może być spowodowany przepełnieniem zbiornika oleju (wystarczy odlać nadmiar).

Inną przyczyną usterki związanej z nieprawidłowym podnoszeniem może być zapowietrzenie mechanizmu. Czasami w układzie hydraulicznym kumulują się pęcherzyki powietrza, co objawia się głównie sprężynującą, nieefektywną pracą podnośnika. Urządzenie warto odpowietrzyć także przed pierwszym użyciem. Przeprowadzenie takiego zabiegu nie jest trudne – np. właściciele lewarków typu żaba muszą otworzyć zawór odpowietrzający, a następnie wykonać kilka ruchów dźwignią. Zawsze trzeba uważać, by przypadkiem nie uszkodzić innych części urządzenia, w tym zwłaszcza korka wlewu oleju. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że zawór nie jest zabrudzony i nie wymaga poprawy uszczelnienia. Po dokręceniu zaworu problemy z podnoszeniem powinny ustąpić.

Konserwacja lewarków samochodowych

Kłopotom z lewarkami można w dużej mierze zapobiec dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad związanych z obsługą, przechowywaniem i konserwacją urządzeń. Lewarki typu żaba i podnośniki butelkowe mogą służyć bezawaryjnie przez lata, pod warunkiem, że będą używane zgodnie z przeznaczeniem (przestrzeganie dopuszczalnego udźwigu) i serwisowane według instrukcji producenta. Wiele usterek, w tym m.in. problemów z umieszczeniem na najniższym poziomie siodełka w lewarkach typu żaba, można uniknąć poprzez regularną konserwację polegającą na czyszczeniu i smarowaniu wszystkich elementów ruchomych. Jeśli podnośnik hydrauliczny jest intensywnie eksploatowany, smarowanie należy przeprowadzać nawet raz w tygodniu.

Utrzymywanie lewarka w świetnym stanie technicznym powinno być priorytetem każdego mechanika – zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Usunięcia najczęstszych usterek i wykonania podstawowej konserwacji można podjąć się samodzielnie (urządzenie trzeba odesłać do serwisu w przypadku poważniejszych awarii lub braku efektu mimo zastosowania powyższych wskazówek). Nieprawidłowo działający lewarek nie tylko spowalnia pracę, ale stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mechaników. Nie warto ryzykować – lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo i zawsze przed przystąpieniem do naprawy upewnić się, że lewarek pracuje bez zarzutu.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl