Bez VAT Z VAT

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania wyciągarki samochodowej?

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania wyciągarki samochodowej?

Wyciągarka samochodowa przydaje się nie tylko podczas wypraw typu off-road. Problem z zsunięciem się auta do przydrożnego rowu czy zablokowaniem kół w błocie albo śniegu może przytrafić się każdemu, kto regularnie podróżuje leśnymi i polnymi drogami. W związku z tym coraz częściej wyciągarki można znaleźć na wyposażeniu także innych aut niż terenówki, lawety lub maszyny rolnicze. Kluczowym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze wyciągarki, jest jej typ.

Jaki typ wyciągarki samochodowej jest najlepszy?

Wśród podstawowych rodzajów wyciągarek samochodowych można wskazać zwłaszcza modele ręczne (korbowe), elektryczne i mechaniczne. Pierwsze wyróżniają się prostą budową, poza tym ich ważna zaleta to praca bez żadnego źródła zasilania (wystarczy siła mięśni). Takie modele mogą okazać się jednak niewystarczające w trudnych sytuacjach, podczas których priorytetem jest szybkie wyciągnięcie auta z podmokłego terenu czy wciągnięcie go po stromym podjeździe.

O wiele lepszym pomysłem jest inwestycja w wyciągarkę elektryczną bądź mechaniczną. Modele mechaniczne nie posiadają własnej jednostki napędowej, dlatego trzeba podłączyć je do silnika samochodu. Warunek konieczny do zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia stanowi uruchomienie auta, co nie zawsze jest możliwe. Ponadto takie wyciągarki samochodowe są ciężkie, a ich montaż wymaga dużego doświadczenia.

Najpopularniejszym wyborem jest więc wyciągarka elektryczna, która pomoże wyjść obronną ręką z niemal każdej awaryjnej sytuacji. Tego typu model można kupić w cenie już kilkuset złotych, jednak na popularność wyciągarek elektrycznych wpływa nie tylko cena. Przede wszystkim są to urządzenia świetnie nadające się zarówno do użytku profesjonalnego, jak i amatorskiego – prawidłowy montaż jest w stanie przeprowadzić nawet osoba bez większego doświadczenia. Wyciągarki elektryczne posiadają swój silnik, który pobiera prąd z akumulatora samochodowego, a następnie wprowadza w ruch bęben nawijający stalową lub poliestrową linę.

Oprócz wyciągarek ręcznych korbowych, mechanicznych i elektrycznych wielu producentów oferuje także modele hydrauliczne. To najbardziej zaawansowane urządzenia z własnym napędem hydraulicznym. Spośród wszystkich rodzajów wyciągarek właśnie modele hydrauliczne wyróżniają się największym uciągiem, mogącym sięgać nawet kilkudziesięciu ton, w związku z czym korzysta z nich np. straż pożarna. Ten rodzaj wyciągarek jest zarezerwowany dla profesjonalistów, warto też zaznaczyć, że koszt zakupu takiego urządzenia jest bardzo wysoki (należy liczyć się z wydatkiem rzędu ok. kilkunastu tysięcy złotych).

Wybór wyciągarki samochodowej powinien być więc uzależniony od skali zadań, którym będzie musiało sprostać urządzenie. Do sporadycznych awarii, niewymagających szybkiego usunięcia wystarczy model podstawowy – ręczny. Natomiast dla fanów off-roadu i kierowców często jeżdżących po bezdrożach najlepszą decyzją jest zakup modelu elektrycznego.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl