Bez VAT Z VAT

Kiedy zawiesia liniowe, łańcuchowe i pasowe przestają nadawać się do eksploatacji?

Kiedy zawiesia liniowe, łańcuchowe i pasowe przestają nadawać się do eksploatacji?

Podnoszenie i transportowanie ładunków o różnych wielkościach i masie wiąże się z koniecznością wykorzystywania specjalistycznego sprzętu, który umożliwia bezpieczne i sprawne przeprowadzanie prac. Firmy, które się tym zajmują, muszą zaopatrzyć się między innymi w zawiesia liniowe, łańcuchowe czy pasowe. Podzespoły powinny się cechować trwałością, elastycznością i lekkością i w zależności od potrzeb mogą być stosowane do podnoszenia, obwiązywania oraz podtrzymywania ciężkich towarów. Jednak z uwagi na to, że ulegają intensywnej eksploatacji, co jakiś czas wymagają wymiany. Kiedy należy przestać ich używać?

Jakie zawiesia linowe, łańcuchowe i pasowe mogą być dopuszczone do eksploatacji?

Z uwagi na to, że niesprawne zawiesia mogą doprowadzić do wypadków w miejscu pracy, przedsiębiorcy są zobowiązani do tego, aby dbać o te podzespoły i regularnie sprawdzać, czy nadają się do użytku. Jedną z ważniejszych kwestii, które determinują ich przydatność do eksploatacji, jest sprawność techniczna i kompletność. Kolejną kwestią jest wyposażenie w tabliczkę znamionową i dokumentację, która potwierdza wykonanie przeglądu technicznego i parametry pracy.

Obowiązkiem pracownika, który pełni funkcję hakowego, jest kontrola stanu technicznego zawiesia pasowego czy łańcuchowego przez każdym użyciem, czyli sprawdzenie kompletności i oryginalności elementów, ewentualnych uszkodzeń i stanu zużycia. Niedopuszczalne jest użytkowanie zawiesia, które jest niesprawne, niekompletne, bez tabliczki znamionowej albo nieposiadającego stosownej dokumentacji.

Kiedy należy zaprzestać eksploatacji zawiesi?

Sprawność zawiesi łańcuchowych czy pasowych jest niezwykle ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy wciągarkom oraz innym urządzeniom podnoszącym i transportującym. Właśnie dlatego przedsiębiorcy muszą wiedzieć, w jakich przypadkach konieczna jest wymiana tych podzespołów. Podczas przeglądów, które powinny się odbywać co najmniej raz na 12 miesięcy, specjaliści weryfikują ich kondycję. Zawiesia nie nadają się do dalszej eksploatacji przede wszystkim w przypadku, w którym nie mają zawieszki identyfikacyjnej informującej o ich nośności.

Wycofanie z użytkowania jest konieczne również w sytuacji zauważenia kilku usterek. Mowa tutaj na przykład o zdeformowaniu elementów zawiesia czy rozciągnięciu łańcucha albo liny. Kolejnym przypadkiem jest powstanie mikropęknięć, nadmiernej korozji albo rowków. Zawiesia nie nadają się do użytkowania również w przypadku, w którym ich zużycie przekracza dopuszczalne wartości graniczne albo dojdzie do rozciągnięć haków świadczącym o przeciążeniach.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl