Jakie uprawnienia powinien posiadać operator wózka peletowego?
Z wózków paletowych często korzystają pracownicy sklepów, magazynów, warsztatów samochodowych lub zakładów produkcyjnych. Tego typu urządzenia są bardzo popularne, ponieważ wyróżniają się prostą konstrukcją, a jednocześnie w wymierny sposób ułatwiają przewożenie i składowanie ładunków. Ważną zaletą paleciaków jest również to, że do ich obsługi w większości przypadków nie są wymagane dodatkowe uprawnienia.
Uprawnienia do obsługi wózków paletowych ręcznych
W kontekście uprawnień, jakie muszą posiadać operatorzy paleciaków, należy wyodrębnić kilka kluczowych kwestii związanych z rodzajami urządzeń. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przepisy różnią się w zależności od tego, czy wózek paletowy jest wyposażony w napęd ręczny, czy elektryczny. Obsługą ręcznych wózków paletowych może zająć się w zasadzie każdy pracownik – żadne specjalne uprawnienia nie są niezbędne. Pracodawcę obowiązują jedynie wytyczne zawarte w Kodeksie pracy, dotyczące konieczności przeprowadzania szkolenia BHP oraz instrukcji obsługi danego sprzętu.
Sprawa uprawnień jest więc prosta w przypadku ręcznych wózków paletowych, ale komplikuje się przy paleciakach elektrycznych. Do pracy z takimi urządzeniami nie może zostać oddelegowana osoba, której umiejętności obsługiwania urządzeń z napędem mechanicznym nie zostały oficjalnie potwierdzone. Szczegółów na ten temat dostarcza Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15.12.2017 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
Uprawnienia na wózki paletowe unoszące i podnośnikowe
Z przepisów wynika, że obsługa elektrycznych wózków paletowych unoszących (o maksymalnej wysokości podnoszenia wynoszącej 30 cm) może zostać powierzona m.in. osobie posiadającej prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdami silnikowymi. Natomiast elektryczne wózki podnośnikowe (o wysokości podnoszenia większej niż 30 cm) muszą być obsługiwane przez pracowników, którzy zdali z pozytywnym wynikiem egzamin nadzorowany przez Urząd Dozoru Technicznego. Zakres zagadnień sprawdzanych przez UDT jest dość rozległy i obejmuje nie tylko znajomość przepisów prawnych (związanych m.in. z dozorem technicznym i BHP), ale również szczegółową wiedzę o budowie wózków.
Najmniej wymagań prawnych wiąże się więc z wózkami paletowymi ręcznymi. Z kolei do obsługi elektrycznych wózków paletowych trzeba koniecznie poszukać osoby, która posiada formalne (w formie prawa jazdy lub uprawnień nadanych przez UDT) potwierdzenie swoich umiejętności.