Bez VAT Z VAT

Jakie elementy w wózkach paletowych psują się najczęściej?

Jakie elementy w wózkach paletowych psują się najczęściej?

Konstrukcja wózków paletowych nie należy do skomplikowanych – proste mechanizmy i niewielka liczba części sprawia, że tego typu urządzenia uważane są za długowieczne i bezawaryjne. Mimo to czasami może dojść do usterki, która spowolni lub nawet uniemożliwi efektywną realizację zadań logistyczno-przeładunkowych. Regularna konserwacja oraz używanie wózka zgodnie z jego przeznaczeniem powinny zapobiec takim sytuacjom. Jeśli jednak kłopot z płynną pracą paleciaka już się pojawił, najprawdopodobniej jest on związany z nieprawidłowym działaniem siłownika bądź zaworów. Usterki mogą powstać również w wyniku źle dobranego oleju oraz uszkodzenia kół.

Najczęstsze usterki w paleciakach

Operatorzy wózków paletowych najczęściej zgłaszają problemy z podniesieniem ładunku – jeśli widły unoszą się bardzo wolno lub w ogóle nie można ich podnieść, być może usterce uległ siłownik, warto też upewnić się, że zawór nie wymaga czyszczenia. Gdy żadna część nie jest uszkodzona, problem może wynikać ze zbyt dużej wagi pakunków znajdujących się na urządzeniu (waga nie może przekraczać maksymalnego dopuszczalnego przez producenta udźwigu). Kolejna częsta awaria dotyczy wideł, które opadają bez ingerencji operatora – w takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy sprawdzić uszczelnienia oraz siłownik. Następnie trzeba przyjrzeć się olejowi (być może jego poziom jest za niski).

Czy trudno naprawić wózek paletowy?

Większość usterek można zdiagnozować i spróbować naprawić samodzielnie, lecz w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej zasięgnąć opinii producenta lub serwisanta. Siłowniki i zawory mogą ulegać uszkodzeniu nie tylko nagle, ale również w ramach normalnego, długoletniego użytkowania – na szczęście wymiana tych części nie jest problematyczna. Operatorzy wózków paletowych czasami są zmuszeni także do zakupu nowych kół. Ten element ulega zużyciu i to najczęstsza przyczyna wymiany. Koła mogą się też uszkodzić na nieodpowiednim podłożu – niewłaściwie dostosowanym do parametrów kół bądź mocno zanieczyszczonym, np. kamieniami czy szkłem.

Mimo wszystko paleciaki nie sprawiają większych kłopotów w toku eksploatacji. To urządzenia niezawodne i solidne, a ich ewentualna naprawa nie powinna być ani kosztowna, ani czasochłonna.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl