Bez VAT Z VAT

Jak zapobiegać najczęstszym usterkom występującym w wózkach paletowych?

Jak zapobiegać najczęstszym usterkom występującym w wózkach paletowych?

Wózki paletowe to popularne urządzenia, które świetnie sprawdzają się we wszelkich pracach logistyczno-załadunkowych. Ich obecność nie dziwi więc w magazynach, warsztatach samochodowych lub halach produkcyjnych. Paleciaki rzadko ulegają awariom, a jeśli usterka jednak wystąpi, zazwyczaj jej usunięcie nie jest kłopotliwe. Mimo wszystko warto regularnie dbać o wózek paletowy – odrobina zaangażowania wystarczy, by ryzyko napraw zostało znacząco zredukowane.

Obsługa zgodna z zaleceniami

Najważniejszą kwestią w kontekście utrzymania paleciaków w dobrym stanie technicznym jest oczywiście przestrzeganie zaleceń producenta. Ładunki nie powinny przekraczać maksymalnego dopuszczalnego udźwigu przewidzianego dla danej maszyny, należy również zwrócić uwagę na to, czy nawierzchnia nie uszkadza kół. Paleciaki radzą sobie najlepiej na płaskich drogach. Z podłoża trzeba też usunąć wszelkie ostre przedmioty, w tym przede wszystkim kamienie, śruby i druty, ponadto dobrym nawykiem jest czyszczenie kół po zakończeniu pracy.

Regularna konserwacja

Kluczowe znaczenie ma także podstawowa, ale systematyczna konserwacja wózka. Niektóre prace serwisowe można przeprowadzić samodzielnie, a doskonałym przykładem tego typu działania jest regulowanie zaworu opuszczania. Tą częścią warto zainteresować się zwłaszcza wtedy, gdy paleciak nie pracuje prawidłowo w zakresie podnoszenia i opuszczania ładunków. Kolejny sposób na przedłużenie nienagannego stanu technicznego wózka paletowego to sprawdzanie oleju, uzupełnianie go, a w razie potrzeby wymienienie na nowy. Olej powinien być przeznaczony do stosowania w urządzeniach przemysłowych – niedopasowany produkt może uniemożliwić płynne podnoszenie i opuszczanie ładunków (np. za gęsty olej spowoduje bardzo wolne unoszenie wideł).

Czy warto samodzielnie serwisować paleciaki?

Poważne usterki, takie jak np. uszkodzenie (wygięcie, złamanie) elementów konstrukcyjnych, należy konsultować ze specjalistycznym serwisem. Większość niewielkich napraw można jednak przeprowadzić samemu i chociaż zajmą mało czasu, znacząco poprawią komfort codziennej pracy związanej z obsługą paleciaka. Ponadto regularne inspekcje pozwolą uniknąć większych awarii, a co za tym idzie – zapobiegną pojawieniu się niespodziewanych wydatków i przestojów w realizacji zadań.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl