Bez VAT Z VAT

Jak przeprowadzić pomiar zużycia wideł w wózku paletowym?

Jak przeprowadzić pomiar zużycia wideł w wózku paletowym?

Jednym z popularniejszych urządzeń wykorzystywanych w magazynach, firmach produkcyjnych i innych przedsiębiorstwach, w których niezbędne jest transportowanie ładunków, jest wózek paletowy. Tak zwany paleciak jest wyposażony w system, który opiera się na mechanizmie hydraulicznym, a praca odbywa się przez wytworzenie ciśnienia oleju hydraulicznego przez pompkę, która z kolei jest naciskana przez tłok napędzany dyszlem z dźwignią. Z uwagi na to, że wózki paletowe są intensywnie eksploatowane, niezbędne jest regularne przeprowadzanie pomiaru zużycia wideł. Jak to zrobić?

Jak przebiega pomiar zużycia wideł w paleciaku? Co jest do tego niezbędne? 

Urządzenia wykorzystywane w magazynach czy na halach produkcyjnych są narażone na duże obciążenia i intensywną eksploatację, dlatego niezbędne jest regularne przeprowadzanie kontroli. Jeśli chodzi o omawiane wózki paletowe i zużycie wideł, to do wykonania takich pomiarów niezbędny jest specjalistyczny przyrząd.

Jeśli jest to urządzenie do pomiaru grubości wideł, to prace należy rozpocząć od pomiaru grubości pionowej części, ponieważ dzięki temu można uzyskać wiedzę dotyczącą grubości nowej widły (ten element nie ulega zużyciu). Jeśli chodzi o sposób pomiaru, to powinien być przeprowadzony na wysokości 50 milimetrów od zgięcia widły. Co ważne, dopuszczalne zużycie wideł wynosi 5 milimetrów. Właśnie dlatego w momencie, w którym jest większe, to niezbędna będzie wymiana podzespołu.

Co jeszcze może wskazywać na konieczność wymiany wideł w wózku paletowym? 

Jeśli zużycie wideł w wózku paletowym wynosi więcej niż 5 milimetrów, to niezbędne jest zaprzestanie prac przy pomocy tego urządzenia oraz wymiana elementów. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której taki serwis będzie konieczny. Podczas przeprowadzania kontroli trzeba jeszcze zweryfikować inne uszkodzenia. Mowa tutaj przede wszystkim o pęknięciach na widłach. Oprócz tego podczas eksploatacji sprzętu mogło też dojść do wygięcia jednej widły w stosunku do drugiej, co również ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa przeprowadzanych prac.

Kolejną kwestią jest zużycie czubka widły. Podczas kontroli może okazać się także, że kąt zgięcia wideł nie jest odpowiedni, czyli są wygięte w dół albo w górę. Na koniec warto jeszcze zweryfikować poprawność działania zamknięcia widły na karetce. Jeśli podczas oględzin którykolwiek ze sprawdzonych elementów okaże się uszkodzony albo zużyty, również konieczne będzie odbycie wizyty serwisowej.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl