Bez VAT Z VAT

Jak dbać o dobry stan techniczny zawiesi i ich osprzętu?

Jak dbać o dobry stan techniczny zawiesi i ich osprzętu?

Trudno wyobrazić sobie plac budowy bez wykorzystania specjalnych pojazdów i urządzeń. Mowa tutaj na przykład o żurawiach dźwigowych, suwnicach do zawieszania czy cięgnikach. Aby wspomniane maszyny działały poprawnie, muszą być wyposażone w elementy, które zapewnią wygodną i bezpieczną pracę. Mowa tutaj na przykład o zawiesiach pasowych, które służą do zawieszania, obwiązywania albo podtrzymywania podnoszonego ładunku. Jak dbać o ich stan techniczny, aby zapewniały sprawną pracę i nie powodowały zagrożenia?

Jakie są rodzaje kontroli zawiesi i ich osprzętu? 

Z uwagi na to, że zawiesia pracują z ciężarami, muszą być wykonane z trwałych materiałów. Należy jednak podkreślić, że producenci takich podzespołów gwarantują ich bezpieczne użytkowanie tylko w  sytuacji, w której będą wykorzystywane zgodnie z instrukcją, a do tego będą poddawane regularnym kontrolom. Jeśli chodzi o dbanie o stan techniczny zawiesi pasowych, to wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kontroli. Mowa tutaj między innymi o przeglądzie przed pierwszym użyciem.

Wówczas użytkownik powinien dokonać dokładnych oględzin zawiesia i jego osprzętu. Kolejną kwestią jest kontrolowanie sprzętu przed każdym podnoszeniem ładunku i zaprzestanie prac w razie zaobserwowania jakichkolwiek  niepokojących objawów. Ostatnim, ale niemniej ważnym obowiązkiem użytkownika urządzeń wyposażonych w zawiesia jest zlecanie okresowej kontroli do wykonania przez specjalistę, o czym stanowią podstawy prawne, które można znaleźć w normach europejskich. Zawiesie pasowe musi przechodzić przeglądy zgodne z podstawą prawną PN-EN 1492-1+A1:2008.

Jak często trzeba zlecać przegląd zawiesia technicznego i jego osprzętu? 

Przepisy uwzględniają nie tylko konieczność odbywania przeglądów technicznych zawiesi pasowych, ale definiują również ich zakres oraz częstotliwość, w jakiej powinny się odbywać. W związku z tym do specjalisty trzeba udawać się nie rzadziej niż po upływie 12 miesięcy od ostatnich oględzin. W praktyce oznacza to, że kontrola powinna być przeprowadzana co najmniej raz do roku. Jeśli natomiast chodzi o jej zakres, to wizyta serwisowa składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich serwisant dokonuje szczegółowych oględzin. Następnie wykonuje pomiary łańcucha oraz próby obciążeniowe, po których jest w stanie określić, czy zawiesie może być bezpiecznie eksploatowane.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl