Główne rodzaje i zastosowania chwytaków
Przedsiębiorstwa przemysłowe muszą zaopatrzyć się w wiele specjalistycznych urządzeń i akcesoriów, które umożliwią bezpieczną i sprawną pracę. Jednym z rodzajów oprzyrządowania, którego nie może zabraknąć w dużej liczbie firm, są chwytaki, które wpływają na szybkość i precyzję przeprowadzanych robót. Są elementem wykorzystywanym w zrobotyzowanych maszynach, czyli manipulatorach, stosowanych między innymi na liniach montażowych i produkcyjnych. Jakie są najważniejsze rodzaje chwytaków, jak działają i do czego służą?
Jakie są kryteria podziału chwytaków przemysłowych?
Z uwagi na to, że chwytaki są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, na rynku dostępne są różne rodzaje tych produktów. Dobierają je, należy brać pod uwagę następujące kryteria:
- masę i kształt ładunków,
- materiały, z których wykonane są ładunki,
- temperaturę pracy,
- czas trwania procesu,
- prędkość ruchu,
- warunki w miejscu pracy,
- wymiary w miejscu uchwycenia.
W sklepach ze wciągarkami linowymi dostępne są między innymi chwytaki mechaniczne, elektryczne i elektromagnetyczne. Oprócz tego wyróżniamy też urządzenia pneumatyczne, hydrauliczne, kątowe, których końcówki mogą się rozszerzać do kąta 180 stopni oraz adhezyjne. W zależności od potrzeb można wybrać chwytaki kształtowe, dwuszczękowe, wieloszczękowe, ręczne albo automatyczne. Przedsiębiorcy, którzy poszukują takiego sprzętu, mają naprawdę szeroki wybór, dlatego dobrze, jeśli podczas rozmowy z doradcą określą szczegółowo potrzeby, jakie pojawiają się w ich firmie.
Jakie jest zastosowanie chwytaków przemysłowych?
Wiemy już, jakie są rodzaje chwytaków przemysłowych oraz na co należy zwracać uwagę, wybierając te urządzenia. Kolejną kwestą, którą warto omówić, jest zastosowanie tego sprzętu. Otóż omawiane elementy przydają się przede wszystkim tam, gdzie mają miejsce procesy cięcia albo skrawania niewielkich przedmiotów. Ponadto chwytaki przemysłowe znajdują się w większości zakładów produkcyjnych, gdzie są stosowane do przenoszenia półproduktów pomiędzy kolejnymi operacjami.Oprócz tego cieszą się również dużym zainteresowaniem w firmach zajmujących się transportem pni czy innych elementów drewnianych. Dzięki dużemu udźwigowi sprawdzą się podczas prac związanych z przenoszeniem materiałów wykonanych ze stali oraz betonu. Ich budowa i możliwości pozwalają na wykorzystanie chwytaków nawet w trudno dostępnych miejscach.