Bez VAT Z VAT

Gdzie podkładać lewarek typu żaba?

Gdzie podkładać lewarek typu żaba?

Lewarki typu żaba przydają się w wielu awaryjnych sytuacjach – są niezastąpione, jeśli trzeba wykonać drobne naprawy garażowe albo w trasie wymienić koło, ponadto tego typu urządzenia znalazły zastosowanie również w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Obsługa podnośników nie sprawia problemów doświadczonym mechanikom, jednak amatorom może przysporzyć trudności. Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest upewnienie się, czy podnośnik został właściwie podłożony.

Zasady obsługi podnośnika typu żaba

Lewarki typu żaba są uważane za uniwersalne urządzenia nadające się do pracy z większością samochodów osobowych. Przed rozpoczęciem naprawy trzeba sprawdzić, czy lewarek jest umieszczony w odpowiednim miejscu – niewłaściwie ulokowany może uszkodzić elementy konstrukcyjne lub spowodować wypadek przy pracy. Do usuwania usterek można więc przystąpić dopiero po zyskaniu pewności, że auto stabilnie opiera się na lewarku. Nie należy też podnosić samochodów znajdujących się na nierównej, podmokłej powierzchni, a także zaparkowanych częściowo na chodniku, częściowo na ulicy. Wszystkie koła muszą znajdować się na tym samym poziomie, dlatego krawężnik na pewno uniemożliwi bezpieczne przeprowadzenie naprawy. Co ważne, zasada ta obowiązuje w przypadku każdego rodzaju podnośników hydraulicznych.

Najlepsze miejsca na podłożenie podnośnika typu żaba

Podczas pracy z lewarkiem typu żaba można wykorzystać punkty podparcia rekomendowane przez producenta danego samochodu. Takie miejsca znajdują się na progach i często są oznaczone strzałkami lub osłonięte plastikowymi zaślepkami. Żabę można również podłożyć w okolicy belek zawieszenia albo mocowań wahaczy. W przypadku starszych aut lepiej zdecydować się na umieszczenie żaby w pobliżu elementów konstrukcyjnych podwozia – jeśli progi zostały objęte korozją, mogą się wgnieść bądź całkowicie zapaść pod wpływem zbyt dużego obciążenia.

Czy warto stosować gumowe nakładki na lewarki?

Popularnym sposobem na zwiększenie efektywności naprawy jest wkładanie długich desek między łapę podnośnika i samochód. Dzięki takiemu zabiegowi konstrukcja staje się bardziej stabilna, a podwozie zyskuje dodatkową ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogłyby spowodować metalowe uchwyty żaby. Chociaż z tego typu metody korzysta duże grono mechaników, lepiej z niej zrezygnować – deska w każdej chwili może pęknąć, z czego mogą wyniknąć poważne konsekwencje zarówno dla samochodu, jak i osoby przeprowadzającej naprawę. Zamiast deski warto zastosować specjalną gumową nakładkę, która pozwoli bezpiecznie podnieść i ustabilizować samochód.

Trzeba też pamiętać, że niskie podwozie może przeszkodzić w sprawnym usunięciu usterki, w związku z czym właściciele aut sportowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas umieszczania podnośnika pod samochodem. Niemniej jednak lewarek żaba nawet w rękach mechaników-amatorów nie powinien wyrządzić samochodowi żadnych szkód.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl