Bez VAT Z VAT

Do czego służą ściągacze hydrauliczne?

Do czego służą ściągacze hydrauliczne?

Ściągacze hydrauliczne stanowią podstawowe wyposażenie przede wszystkim warsztatów samochodowych i zakładów przemysłowych. Dzięki tym urządzeniom można łatwo i szybko przeprowadzić wszelkie zadania montażowe, podczas których konieczne jest zdejmowanie komponentów umieszczonych na wałach. Wyjaśniamy, jak działają ściągacze i o jakich zasadach należy pamiętać, by praca z nimi była bezpieczna.

Zastosowanie ściągaczy hydraulicznych

Za pomocą ściągaczy hydraulicznych można zdjąć m.in. łożyska ciasno pasowane na wałach. Usunięcie tego typu części wymaga ogromnej siły, która w ściągaczach jest pozyskiwana z prostego układu hydraulicznego – najważniejszymi elementami konstrukcyjnymi tych urządzeń są ramiona, tłok i cylinder, wewnątrz którego znajduje się olej. W wyniku pompowania ciśnienie wywierane na płyn zwiększa się, co finalnie umożliwia zaciśnięcie się szczypiec na demontowanej części i jej uniesienie.

Podczas wybierania takiego urządzenia należy zwrócić uwagę zwłaszcza na jego siłę ściągania – parametr ten znacząco różni się między modelami i może wynosić od 5 do nawet kilkudziesięciu ton. Kolejne ważne kryterium stanowi maksymalny rozstaw szczypiec (trzeba go dopasować do średnicy osadzonego na wale komponentu). Najbardziej zaawansowane ściągacze są stosowane w lotnictwie i przemyśle ciężkim: kopalniach, hutach, stoczniach. Mniejsze modele doskonale sprawdzają się natomiast w rolnictwie oraz motoryzacji.

Obsługa ściągaczy hydraulicznych

Praca ze ściągaczami hydraulicznymi nie wymaga dużego doświadczenia, jednak do obsługi tych urządzeń należy podchodzić z ostrożnością i uwagą. Nie można poddawać się rutynie – zawsze przed przystąpieniem do demontażu trzeba upewnić się, że żadna część ściągacza nie jest uszkodzona. Bezpieczeństwo zapewni przestrzeganie zaleceń producenta i pamiętanie o kilku dobrych nawykach.

Przede wszystkim należy stanąć za ściągaczem (nie z boku) oraz włożyć zarówno rękawice, jak i okulary. Poza tym jako dodatkowe zabezpieczenie można potraktować kawałek wytrzymałego materiału, który powinien być umieszczony na zdejmowanej części. Zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem uszkodzenia komponentu lub samego ściągacza, a nawet niewielki odłamek może być dużym zagrożeniem, jeśli zostanie gwałtownie oderwany. Nie warto również oszczędzać na tego typu urządzeniach – lepiej zdecydować się na zakup od producenta i mieć pewność, że każdy element konstrukcji jest wytrzymały i właściwie zaprojektowany.

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl