Bez VAT Z VAT

Do czego służą podnośniki hydrauliczne?

Do czego służą podnośniki hydrauliczne?

Podnośniki hydrauliczne to urządzenia, które działają na zasadzie prasy hydraulicznej. Dzięki ich zastosowaniu podnoszenie ciężkich przedmiotów, których nie bylibyśmy w stanie podnieść siłą własnych mięśni, staje się możliwe, a nawet niezwykle łatwe. Ze względu na szeroki zakres zastosowania są wykorzystywane w bardzo wielu branżach. 

Jak działają podnośniki hydrauliczne?

Najprostsze podnośniki hydrauliczne składają się z dwóch cylindrów wyposażonych w tłoczki, które są ze sobą połączone elastyczną rurką charakteryzującą się niezwykłą wytrzymałością na duże ciśnienie. W owych cylindrach umieszczone są tłoczki różniące się między sobą powierzchniami, a cały układ wypełniony jest cieczą. Kiedy wywierany jest nacisk na mały tłok, to rozchodzi się on równomiernie we wszystkich kierunkach, a więc także przez elastyczną rurkę do dużego tłoka. Pod wpływem ciśnienia duży tłok unosi się i podnosi ciężar. W zależności od różnicy wielkości między małym a dużym tłokiem możemy uzyskiwać różną siłę podnoszącą. Im większa jest różnica w powierzchni między małym a dużym tłokiem, tym większa siła jest uzyskiwana na dużym tłoku. Zależność zachodząca między wielkością tych dwóch tłoków jest bardzo prosta – siła uzyskiwana na dużym tłoku jest dokładnie tyle razy większa od siły, którą działamy na mały tłok, ile razy jego powierzchnia jest większa od powierzchni małego tłoka.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się podnośniki hydrauliczne?

Podnośniki hydrauliczne są najczęściej wykorzystywane w warsztatach samochodowych, gdzie bez ich pomocy podniesienie pojazdu, aby móc swobodnie wykonać niezbędne prace naprawcze, byłoby często barierą nie do pokonania. W warsztatach mechaniki samochodowej najczęściej używane są podnośniki hydrauliczne typu żaba. Zaletami tego typu podnośników są niewielkie wymiary, mała waga, niezwykle łatwa obsługa oraz kółka, w które są wyposażone. Dzięki nim można ustawić podnośnik bardzo precyzyjnie pod pojazdem. Są one stosowane także w różnych zakładach przemysłowych, magazynach oraz na placach budowy. Są nieocenioną pomocą wszędzie, gdzie występuje potrzeba podnoszenia ciężkich towarów czy ładunków, stosując zaledwie niewielki nakład siły.

 

Wróć do bloga


Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 26 sekund?
Tak
W czym możemy pomóc?
Livechat
Zamknij
Porozmawiaj z nami
czater.pl