Do czego służą platformy transportowe?
Przenoszenie ciężkich przedmiotów to podstawowa potrzeba w każdym warsztacie samochodowym, zakładzie produkcyjnym czy magazynie. Ułatwić to zadanie mogą różnego rodzaju urządzenia transportowe, których wybór jest tak szeroki, że łatwo można znaleźć model idealnie dopasowany do intensywności prac, a także typu przewożonych ładunków. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie mobilnych platform, świetnie sprawdzających się również w wąskich przestrzeniach.
Zalety platform transportowych
Głównym atutem platform transportowych jest ich niewielki rozmiar. Powierzchnia do przewożenia ładunków ma kształt prostokąta o wymiarach nieprzekraczających kilkudziesięciu centymetrów (przeważnie boki mają długość ok. 30–50 cm na 10–30 cm), natomiast wysokość urządzenia zazwyczaj nie jest większa niż 15 cm. Tak kompaktowy rozmiar sprawia, że ładunek leżący na ziemi można łatwo umieścić na platformie. Ponadto manewrowanie urządzeniem nie powinno stwarzać trudności nawet w niedużych pomieszczeniach i ciasnych korytarzach.
Jeśli hala, magazyn czy warsztat są za małe, by móc w nich komfortowo korzystać np. z wózków paletowych, platformy transportowe mogą stanowić ich alternatywę. Platformy, podobnie jak paleciaki, posiadają wytrzymałe opony, które z jednej strony wykazują dużą odporność na wszelkie uszkodzenia, a z drugiej – odpowiadają za amortyzowanie drgań podczas przewożenia ładunków.
Przykładowe zastosowania platform transportowych
Platformy transportowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba przewieźć ciężkie ładunki zarówno o regularnych, jak i niestandardowych kształtach. Tego typu urządzenia spisują się doskonale m.in. w następujących miejscach:
- warsztaty samochodowe – transportowanie opon, części zamiennych, narzędzi,- place budowy – przewożenie urządzeń, materiałów budowlanych, elementów konstrukcyjnych (koniecznie należy pamiętać o dopasowaniu opon do podłoża),- magazyny i centra logistyczne – rozwożenie paczek, kartonów i innych pakunków między regałami, usprawnienie prac związanych ze składowaniem towaru oraz załadunkiem,- stolarnie – transport płyt meblowych, gotowych konstrukcji drewnianych (najlepiej wybrać model z płaską i dość szeroką powierzchnią roboczą),- zakłady produkcyjne – zwiększenie efektywności działań dotyczących utrzymania linii produkcyjnych oraz przepływu materiałów i surowców,- zaplecza sklepów – usprawnienie zarządzania asortymentem, przewożenie towarów w paczkach, workach czy na paletach,- prywatne garaże – ułatwienie transportowania narzędzi i innych ładunków niezbędnych do przeprowadzenia amatorskich napraw samochodu albo remontów domowych.
Podczas wybierania platformy trzeba więc skupić się przede wszystkim na modelach, które będą dopasowane do: podłoża, intensywności eksploatacji, rodzaju ładunków. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w uniwersalne platformy z obrotową powierzchnią, dzięki której załadunek i rozładunek towarów przebiegną jeszcze szybciej. Niektóre modele można też uzupełnić o rączkę ułatwiającą manewrowanie platformą. Właściwie dobrane urządzenie z pewnością poprawi efektywność pracy i zarazem odciąży pracowników.