Czy obsługa wciągarki linowej wymaga specjalnych uprawnień?
Wciągarki linowe to urządzenia dźwigowe, które umożliwiają podnoszenie w pionie różnego rodzaju ładunków. Są niezastąpione w halach magazynowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych czy nawet zakładach samochodowych. To jedne z najważniejszych elementów wyposażenia tego typu miejsc, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić podnoszenie bardzo ciężkich przedmiotów.
Wciągarki linowe elektryczne mogą mieć w końcu udźwig nawet 20 ton na wysokość kilkunastu metrów! Największą zaletą tego typu urządzeń jest bez wątpienia zastosowanie stalowych lin, które są odporne na skręcanie. To właśnie dzięki nim możliwe jest podnoszenie tak ciężkich ładunków. Oczywiście dostępne są także wciągarki linowe ręczne, jednak do ich obsługi trzeba użyć trochę siły. Wciągarki linowe elektryczne napędzane są natomiast silnikiem. Wciągarki jako urządzenia dźwigowe podlegają kontrolom urzędu Dozoru Technicznego, a ich konstrukcja oraz działanie musi być zgodne z obowiązującymi normami i przepisami. Muszą posiadać certyfikaty ISO 9001:2008.
Wciągarki linowe elektryczne i ręczne - uprawnienia
Działanie zakładów wykorzystujących urządzenia dźwigowe jest regulowane przez przepisy BHP. Do obsługi większości urządzeń wymagane są uprawnienia UDT, a do tego szereg wewnętrznych szkoleń zapewnianych przez pracodawcę. Regulują to zapisy w art. 23 ust. 5 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1125). W dokumencie wymienione zostały suwnice, żurawie, wciągarki i wciągniki. Obsługa wciągarki linowej elektrycznej wymaga uprawnień II W lub I W. Przepisy dopuszczają również uprawnienia II S i I S, które dotyczą suwnic. Wyjątkiem są natomiast urządzenia z ręcznym napędem wszystkich mechanizmów – wciągarki linowe ręczne nie potrzebują uprawnień.