Czy agregat prądotwórczy jest niezbędny na budowie domu?
Na każdej budowie codziennie używane są różnego rodzaju elektronarzędzia i ciężkie maszyny, które wymagają podłączenia do prądu. Zasilanie na działce można zorganizować na dwa sposoby: poprzez tymczasowe przyłącze budowlane lub zakup generatora prądotwórczego. Wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na inwestycję w agregat.
Co wybrać: agregat czy prąd budowlany?
Budowa domu to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, które wymaga koordynowania wielu zadań jednocześnie. Jedna z pierwszych decyzji dotyczy sposobu pozyskiwania prądu. Przyłącze budowlane to pewne, stabilne źródło, trzeba jednak pamiętać, że jego organizacja zajmuje dużo czasu. Formalności w zakładzie energetycznym mogą trwać nawet kilka miesięcy, dlatego dla osób chcących maksymalnie przyspieszyć rozpoczęcie prac lepszym wyborem jest generator – urządzenie można kupić od ręki zarówno online, jak i stacjonarnie.
Ponadto należy wziąć pod uwagę, że generator zazwyczaj okazuje się tańszą opcją niż korzystanie z prądu budowlanego. Co więcej, przyłącze tymczasowe po zakończeniu prac będzie musiało zostać zlikwidowane lub przekształcone w przyłącze stałe, z czym wiążą się kolejne formalności i wydatki. Zakup generatora wydaje się więc po prostu łatwiejszym rozwiązaniem. Poza tym agregat może się przydać również po finalizacji budowy (jako zabezpieczenie sprzętów domowych przed awariami prądu).
Jaki generator prądu sprawdzi się na budowie domu?
Oprócz podstawowych elektronarzędzi na budowie mogą być też używane betoniarki czy wciągarki elektryczne. Do zapewnienia prawidłowego działania takiego sprzętu potrzebny jest agregat 3-fazowy, mogący zasilać zarówno urządzenia o napięciu 230 V, jak i 400 V. Następne kluczowe kryterium stanowi moc. Aby ją określić, należy policzyć, jaka jest łączna moc (maksymalna, nie znamionowa) maszyn, które będą jednocześnie korzystać z generatora. Jego moc powinna być nieco wyższa niż uzyskany wynik. Odpowiedniego modelu najlepiej szukać wśród agregatów z silnikami diesla, a w drugiej kolejności – z silnikami benzynowymi.
Właściwie dobrany do potrzeb inwestycji generator pozwoli sprawniej przeprowadzić wszystkie prace budowlane. Podczas zakupów trzeba więc najpierw skoncentrować się na podstawowych parametrach (faza, napięcie i moc), potem natomiast można zastanowić się nad drugorzędnymi kryteriami, np. dodatkowymi zabezpieczeniami czy generowanym przez agregat hałasem.