Co to są szekle i kiedy się je stosuje?
Szekle to niewielkie, ale bardzo przydatne klamry wykonane z metalu. Chociaż tego typu akcesoria wyróżniają się prostym mechanizmem działania, są niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, w tym głównie w transporcie i budownictwie. Za ich pomocą można łatwo zabezpieczyć ładunki ważące nawet wiele ton, dzięki czemu wszelkie prace montażowe, spedycyjne i remontowe przebiegają szybko i bezpiecznie. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na temat tych produktów.
Jak wyglądają szekle?
Szekle występują w dwóch podstawowych wariantach: w kształcie litery U bądź Ω. Zarówno pierwsze, jak i drugie modele działają w ten sam sposób – klamra przypomina obwód zamknięty, który można otworzyć za pomocą albo śruby z zawleczką, albo mechanizmu zatrzaskowego. Takie akcesoria najczęściej są wykonane ze stali węglowej, zwykle pokrytej jeszcze powłoką antykorozyjną, która gwarantuje możliwość korzystania z szekli w różnych warunkach, także podczas deszczu i niskiej temperatury.
Poszczególne modele klamer różnią się przede wszystkim udźwigiem (od 0,5 tony do ponad 80 ton), a co za tym idzie – wielkością i wagą (najmniejsze szekle ważą 0,05 kg, a największe nawet ponad 50 kg). Poza tym klamry mogą być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, które podnoszą ich cenę, lecz jednocześnie zwiększają bezpieczeństwo pracy. Podczas kupowania szekli należy więc zwrócić uwagę zwłaszcza na jakość, której potwierdzeniem jest zgodność z odpowiednimi normami.
Do czego służą szekle?
Metalowe klamry znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach. Te akcesoria są doskonale znane wszystkim fanom żeglarstwa, ponieważ stanowią podstawowe narzędzie do łączenia różnych części takielunku. Ponadto szekle należą do kluczowego wyposażenia samochodów terenowych, które podczas wypraw typu off-road często wymagają wyciągnięcia z błota. Przeważnie jednak takie klamry są niezbędne do realizacji prac załadunkowych i budowlanych. Generalnie szekle pełnią funkcję łączników – świetnie sprawdzają się zarówno jako element łączący (np. liny, łańcuchy, zawiesia pasowe), jak i jako ostatnie ogniwo wciągarek ręcznych lub elektrycznych (służą wówczas m.in. do zaczepiania haków).
Choć szekle wydają się niepozorne, trudno znaleźć cieszące się większym zainteresowaniem akcesoria mocujące. Szeroki wybór modeli sprawia, że te metalowe klamry są z sukcesem wykorzystywane na ogromną skalę: począwszy od dziedzin sportowych (żeglarstwo, paralotniarstwo, off-road), poprzez zastosowanie na użytek prywatny (prace garażowe, remontowe i ogrodnicze), po różne sektory przemysłu (transport, budownictwo, przemysł ciężki). Łatwa dostępność, stosunkowo niska cena oraz uniwersalność to trzy najważniejsze cechy, które przesądziły o popularności szekli.