2 podstawowe rodzaje ręcznych wózków transportowych: paletowe i platformowe
Ręczne wózki transportowe są szeroko wykorzystywane w wielu różnych przedsiębiorstwach, zwłaszcza o charakterze magazynowym czy produkcyjnym. Tego typu urządzenia w wymierny sposób usprawniają również pracę sklepów i warsztatów samochodowych. Do realizacji zadań o niewielkiej intensywności doskonale nadają się zarówno wózki ręczne z funkcjonalną platformą, jak i z widłami umożliwiającymi wygodne transportowanie palet.
Czym charakteryzują się wózki platformowe?
Wózki platformowe wyróżniają się prostą budową – najważniejszy element ich konstrukcji stanowi płaska platforma, która w niektórych modelach może być dodatkowo wyposażona w praktyczne burty (tworzące kształt osiatkowanego bądź w pełni zabudowanego kosza). Takie urządzenia świetnie nadają się do przewożenia na małe odległości przedmiotów o różnych rozmiarach i niewielkiej wadze. Udźwig wózków z platformami wynosi zwykle do ok. 300 kg, przy czym masa samego urządzenia to zaledwie kilkanaście kilogramów.
Modele z burtami są niezastąpione np. w hurtowniach czy sklepach internetowych – dzięki mobilnym, pojemnym koszom kompletowanie zamówień (w tym także tzw. drobnicy) oraz organizowanie pracy magazynu przebiega szybko i sprawnie. Z kolei wózki z płaskimi platformami (bez dodatkowych zabezpieczeń) idealnie radzą sobie z przewożeniem dużych kartonów i przedmiotów o nieregularnych kształtach, np. części samochodowych, materiałów budowlanych.
Budowa i zastosowanie wózków paletowych
Oprócz wózków platformowych podstawowym sprzętem magazynowym są też paleciaki. Producenci oferują tego typu urządzenia w wielu wariantach, różniących się zarówno kluczowymi parametrami (napędem, udźwigiem oraz wysokością podnoszenia), jak i dodatkowymi funkcjami (np. wyposażeniem w wagę, drukarkę, systemy ułatwiające manewrowanie ładunkami). Paleciaki nie posiadają jednak platform, lecz widły, które gwarantują bezpieczne przewożenie przedmiotów znajdujących się na paletach.
Przed zakupem ręcznych wózków paletowych bądź platformowych trzeba dokładnie przeanalizować potrzeby firmy – wybór urządzeń jest tak szeroki, że nie tylko duże, ale również małe przedsiębiorstwa z łatwością znajdą odpowiedni model. Co ważne, najprostsze modele wózków ręcznych mogą być obsługiwane przez pracowników nieposiadających specjalnych uprawnień – takie urządzenia są więc uniwersalne i bezproblemowe w codziennym użytkowaniu. Słyną też z bezawaryjności, dlatego ich zakup należy rozpatrywać jako jednorazową inwestycję, która przyniesie szereg korzyści w perspektywie długofalowej.